Ekonomi

Antalya OSB Fabrikalarının Çatılarına Güneş Enerjisi Sistemleri Kuruldu

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren fabrikaların çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurulumu yaygınlaşıyor.

Antalya OSB’den yapılan açıklamaya göre, “Çatılara özgürlük” sloganıyla bölgede hayata geçirilen yeşil enerji projesi devam ediyor. Fabrikaların çatıları GES ile donatılırken, üretimde kullanılan elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi amaçlanıyor. Proje, sıfır karbon salınımı ve cari açığın kapatılmasına sağladığı katkı nedeniyle sanayicilerin yanı sıra finans kuruluşları tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Bölgedeki Meclis GES tesislerinde son 5 yılda 87 milyon 467 bin 619 kwh elektrik üretildi. Üretilen elektriğin 47 milyon 193 bin kWh’ı kuruldukları fabrikalarda kullanılırken, ihtiyaç fazlası olan elektriğin 40 milyon 274 bin kWh’ı Antalya OSB elektrik şebekesine verildi.

Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, küresel ısınmanın olumsuz etkilerine karşı alınacak önlemlerin çok daha değer kazandığını belirtti.

GES sistemlerinin 4-6 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti ettiğini, yakın gelecekte Antalya OSB fabrikalarının daha düşük maliyetle üretim yaparak tüketiciye daha uygun fiyatlı ürünler sunmasının hedeflendiğini kaydeden Bahar, “Antalya OSB bünyesindeki fabrikaların yaklaşık yüzde 25’i yeşil enerjiye kavuştu. Şu anda yapımı devam eden 33 GES’in işletmeye başlamasıyla birlikte 00-09 yılları arasında Antalya’da bölgedeki toplam GES tesisi sayısı yüzde 88-70’e ulaşacak. :00 Yeterli elektrik güneşten üretilecek ve bu hedefe hızla yaklaşıyoruz.” sözünü kullandı.

Bahar, projede yer almak isteyen firmalara finansal destek sağlamak için bankalarla anlaşmalar yaptıklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu