Ekonomi

Avrupa borsaları düşüşle açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,2 azalarak 7.539 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,4 azalarak 7.292 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 azalarak 9.303 puana ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,6 azaldı. 2 kez düşüşle 27.974 puanda bulunuyor. Dün yüzde 0,06 değer kaybıyla günü 1,1003’te tamamlayan euro/dolar paritesi, an itibariyle yüzde 0,1 düşüşle 1,0990’da dengelendi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde para politikasına ilişkin belirsizliğin ve resesyon olasılığının öne çıkmaya başlamasıyla küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor.

Resesyon ihtimali güçleniyor

Enflasyon ve durgunluk ikiliği dünya çapında varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonla mücadele kapsamında attığı adımlar Almanya Merkez Bankası tarafından desteklenirken, bölgede resesyon ihtimali güçlenmeye devam ediyor. Buna göre Alman Merkez Bankası, Alman hükümetinin elinde bulundurduğu mevduatlara faiz ödemeyi durdurduğunu açıkladı ve bu durumun maliye politikalarında daha da daralmaya işaret ettiği belirtildi.

Öte yandan, ECB’nin atacağı adımlara yönelik şahin beklentiler sınırlı da olsa zayıflamış görünürken, bankanın yüzde 60 olasılıkla faiz artırımına gideceği ve ikinci yarıda faiz indirimlerine başlayacağı fiyatlanıyor. Bu gelişmeler bölgedeki risk iştahını olumsuz etkilerken, bugünün Almanya’sı Açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) beklentiler doğrultusunda aylık bazda 0,3, yıllık bazda ise 6,2 arttı.

Analistler, bugün ABD’de dış ticaret istikrarı ve toptan eşya stoklarına ilişkin verilerin takip edileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu