Haber

Edirne’de Mutfak Eşyalarını Tamir Eden Esnaf: Vatandaşlar Yeni Almak Yerine Tamir Ediyor

Edirne İlçede mutfak gereçlerini tamir eden esnaf Muammer Yılmaz, yenileri değerli olduğu için vatandaşların eski tencerelerini atmadığını, tamir ettirdiğini söyledi. Yılmaz, “İnsanlar yenisini alamadıkları için tekrar yaptırmak zorunda kalıyor. 400 liralık bir tencere 600-1000-1200 lira. 250-300 liralık bir çaydanlık takımı 1000-1200 liraya geliyor. Herkes istiyor Cebinde olana göre hareket et.”

Edirneli esnaf Muammer Yılmaz, vatandaşların eski ya da yanmış tencerelerini maliyetten dolayı çöpe atmadığını, bunun yerine cilalayıp tamir edip kullandığını söyledi. Dükkan giderlerinin arttığını belirten Yılmaz, esnaf olarak dayanacak gücünün kalmadığını ifade etti.

“MÜŞTERİYE FİYATI SÖYLEMEKTEN KORKUYORUM”

Muammer Yılmaz şunları söyledi:

“Mutfak eşyası diye aklınıza ne gelirse; tava, cezve, tencere, çaydanlık, kaynak yapılır, cilalanır, kulp tamiri yapılır ve daha birçok şey yapılabilir. Müşteriye fiyatını söylemekten korkuyorum. Haklıdırlar, hayatın kuralları gün geçtikçe zorlaşıyor. 2 yaşındayım – Üç ayda bir ekipman alıyorum ve her zaman 2-3 kez katlanıp katlanır. Ne kadar dayanacağını bilmiyoruz. Bir yıl mı, iki yıl mı dayanır… Bu şartlarda uzun süreceğini sanmıyorum. İnsanlar yeni alamadıkları için tekrar yaptırmak zorunda kalıyorlar. 400 600-1000-1200 lira değerinde bir tencere, 250-300 lira değerinde bir grup çaydanlık. 1000-1200 lira. Herkes cebindekine göre hareket etmek istiyor. Elektriğimiz, ekipmanlarımız da arttı. Bunu müşteriye yansıtmak zorundayız. Cilalama boyutuna göre değişiyor. 40 – 60-80 lira tutuyor. Tencere 60 liradan başlıyor, iç kısımlarını yapınca daha fazla oluyor.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

haberahirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu