Haber

Gözler kabine toplantısında! Milyonları ilgilendiren konu konuşulacak.

Kabine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yarın halka açılacak. Toplantının ana gündemini ekonomideki gelişmeler oluşturacak. Milyonlarca memurun beklediği toplu sözleşme süreci de cabası. Kabineiçinde tartışılacaktır.

KABİN TOPLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 günlük Körfez varyantının ardından yarın Kabine ilk toplantısını yapacak. Kritik konuların görüşüleceği Kabinede ekonomideki gelişmeler, Rusya’nın tek taraflı olarak kaldırdığı tahıl koridoru, İsveç ile NATO süreci ve memurların beklediği toplu sözleşme ele alınacak.

KÖRFEZ TURU VE TAHIL ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez varyantında imzaladığı 18 anlaşmanın ekonomik etkileri, Kabine’nin ana gündem maddeleri arasında yer alacak. Rusya’nın dış politikadaki bir başka gelişme olan Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi, Kabine’de geniş ölçüde değerlendirilecek. Krizin analizi için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER DİKKATE ALINACAK

Kabinede ekonomi için geniş bir alan ayrılacak. ÖTV düzenlemesinin ardından piyasalardaki son durum masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın iş dünyasıyla yaptığı görüşmenin ardından kararlaştırılan orta vadeli plan hazırlıklarındaki son durum, Bakanlar Kurulu’nun gündeminde olacak.

GÖREVLİLER İÇİN TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ

Bakanlar Kurulu’nu yakından takip eden dairelerden biri de memurlardır. Memurlar için toplu sözleşme takvimi prestij ağustos ayıyla birlikte başlayacak. 2024-2025 yılları arasındaki toplu sözleşmede yer alan 4 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun mali sosyal haklarının belirlenmesi Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Ankara, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları yakından takip ediyor. Provokasyonlara karşı atılabilecek diplomatik adımlar Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Öte yandan İsveç’in NATO üyelik sürecinin tamamlanabilmesi için kararın Parlamento’dan geçmesi gerekiyor. 1 Ekim’de başlayacak yasama yılı öncesinde yaşananların İsveç’in NATO üyelik sürecine etkileri konusunda bir parantez açılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu