Ekonomi

İran, Arash/Durra Gaz Sahasında Kuveyt ile çalışmaya hazır

İran Petrol Bakanı Javad Övci, Basra Körfezi’ndeki Arash/Durra Gaz Sahası ile ilgili olarak Kuveyt’e birlikte çalışmaya hazır olduklarını ilettiklerini söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre Övci, kabine toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Basra Körfezi’nde komşu ülkelerle ortak petrol sahaları olduğunu ifade eden Övci, “Aras/Durra ortak gaz sahasıyla ilgili olarak komşu ülke Kuveyt’e diğer ortak sahalarda da çalışmalara başlamaya hazır olduğumuzu ilettik. Bunu görüyoruz. hakkımız gibi.Komşu ülke bu alanda işbirliği yaparsa, istemezse biz yaparız’ dedi.

Övci, Güney Pars Doğal Gaz Sahası’nın 11’inci fazının da önümüzdeki haftalarda devreye alınacağını bildirdi.

İranlı Bakan, “Bu faz, Güney Pars’ın denizdeki son safhasıdır. Buradan günde 12 ila 15 milyon metreküp doğal gaz çıkarılması planlanıyor.” ifadeleri kullandı.

Aras/Durra Gaz Sahası

Basra Körfezi’nde yer alan ve 1967 yılında keşfedilen Arash/Durra Gaz Sahası, İran ile Kuveyt arasında yıllardır sorun yaratmaktadır. Gaz sahasının İran tarafındaki kısmına “Arash”, Kuveyt tarafındaki kısmına ise “Durra” adı verilir.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mart 2022’de Durra Gaz Sahasını geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

İran ise söz konusu anlaşmanın “hukuksuz” olduğunu savunarak bölgede sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

Kuveyt, 3 Temmuz’da bölgedeki deniz sınırının belirlenmesi konusunda İran’ı müzakereye davet ederken, Tahran yönetimi konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Kuveyt Petrol Bakanı Saad el-Barak, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Kuveyt, İran sınırının çizilmesini beklemeden Durra Gaz Sahası’nda arama ve üretim faaliyetlerine başlayacak.” kelimeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu