Haber

İskenderun’da depremzedelerin konutları için mahsullü zeytin ağaçları kesildi.

Deprem bölgesinde yeni konut üretimi için ormanlık alanların ve zeytinliklerin imara açılmasını öngören yönetmeliğin 14 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından, bu konuda adımlar atıldı. Hatay’ın deprem bölgesindeki tarım alanlarında konut inşa ediyoruz.

İskenderun’un Çebike ilçesine bağlı Dumanyurdu köyünde TOKİ konutlarının inşaatı için hazine arazisindeki zeytinliklerin kesilmesine bugün başlandı. Arazideki zeytinliklere bakıp eser satın alan köylüler ise duruma tepki gösterdi. Bölünmeye karşı çıkan köylüler, bölgeye yönlendirilen jandarmalarla karşı karşıya geldi. Bölünmeyi durdurmak için bölgeye giden CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara da bölgeye giderek köylülere destek verdi. Zeytinleri kesilen kadın, “Emeğimiz orada. Zeytinlerimizi bırakmayalım. Hepsi bizi sattı. Alay bizi sattı. Bizi ne diye sattılar?”

ANKA’nın haberine göre, CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara da köylülere yetkililerle görüştüklerini ve bir analiz bulmaya çalıştıklarını söyledi. Parsellenen arsanın arsasına işaret eden Yıldırım Kara, “Bu sabah burada biraz sıkıntı yaşadık. Ancak TOKİ başkanımızı arayıp bu süreci erteledik. Biz alternatifler üretip her iki tarafta fikir birliğine varmak istiyoruz. Bu nedenle, Sabah yaşadığımız ablalarımızın gözlerindeki yaş hepimizi derinden etkiledi. Muhtarımızı da bizi de üzdü. Ama biz yöneticilerimizle bu süreci biraz daha erteledik. Tekrar görüşelim, bu süreçte sağlıklı olanı yapalım, “dedi.

Cebike Mahallesi Muhtarı Seyfettin Çöloğlu, bölgedeki diğer boş hazine yerlerine de konut yapılabileceğini belirtti. konuştu. (HABER MERKEZİ)

haber-damal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu