İş

Kayseri OSB’den 12. Kalkınma Planı’na tam destek

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve iş dünyasının katkılarıyla hazırlanan 12. Kalkınma Planı’nın 5 ana eksenden oluştuğunu ve Türkiye’nin ekonomik dinamizmini artıracak ana hedefleri içerdiğini belirtti.

Küresel ve bölgesel gelişmeler dikkate alındığında Türk sanayicisinin yeni çıkış yolları bulmaktan başka çaresinin kalmadığını belirten Önder Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hazırlanan 12. Kalkınma Planı’nın iş dünyası açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Başkan Yalçın, 12. Kalkınma Planı’nın 5 yıllık döneminde; Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum, istikrarlı büyüme, güçlü ekonomi, yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim, afetlere dayanıklı yaşam alanları, sürdürülebilir çevre ve demokratik uygun yönetim esasına dayalı 5 ana eksenden oluştuğunu gözlemlediklerini söyledi. adalet.

12. Kalkınma Planı’nda yüzde 5’lik istikrarlı ve istikrarlı bir büyüme hedeflendiğini belirten Önder Yalçın, Türkiye’nin bu büyüme hedefini gerçekleştirebilecek güce sahip olduğuna dikkat çekti.

Planda ortaya konulan 2028 yılı kişi başına milli geliri 17 bin 554 dolar hedefinin ulaşılamaz bir hedef olmadığını belirten Başkan Yalçın, ihracatla büyüyen bir ülke olan Türkiye için bunun zorunluluk olduğunu kaydetti, orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine ulaşan bir ülke haline gelmek.

İşsizliğin kalkınmanın önündeki en büyük engellerden birini oluşturduğunu belirten Önder Mehmet Yalçın, “12. Kalkınma Planı’nın işsizlikle mücadelede hedefi yılda ortalama yüzde 3 istihdam artışı sağlamaktır. “5 yıl sonunda işsizliği yüzde 7,5’e düşürme hedefi yakalanırsa ülke olarak refah seviyemizin hedefleri aşması zor olmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu