Haber

TMO Silolarında Patlama: İş Kazalarının Yüzde 98’i İhmalden Kaynaklanıyor

CEYLAN SAĞLAM

İş Sağlığı ve Güvenliği İşçileri Sendikası Genel Başkanı İrfan Sayar, patlamanın Kocaeli Derince Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait silolarda meydana geldiğini belirterek; “Toz patlamaları, bu tür kapalı alanlarda, yani silolarda, gelen ve giden tahıl tozlarının biriktiği çok ünlü kazalardır.” İstatistikler ihmalden kaynaklandığını söylüyor. Bana göre aslında yüzde 100 ihmalden kaynaklanıyor.”

Derince ilçesinde bugün saat 14.40 sıralarında Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait silolarda patlama meydana geldi. Olay yerine itfaiye ve ambulans sevk edildi. İş Sağlığı ve Güvenliği İşçileri Sendikası Genel Başkanı İrfan Sayar, patlamayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Tahıl Ofisi’nin silolarında bir patlama meydana geldi. İlk bakışta toz patlaması olayı düşündürdü. Bu patlamalar çok meşhur patlamalardır, çünkü un ve tahıl tozları havada asılı kaldığında bir reaksiyon zinciri oluşur. .

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin böyle bir riski göz ardı etmesini ve buna karşı gerekli iş güvenliği önlemlerini almamasını hoş karşılamıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları elbette sadece iş güvenliği uzmanının omuzlarına yüklenecek bir görev değildir. Yani personel, patron, çalışan temsilcisi, iş güvenliği uzmanı, oradaki kalfalar, mühendisler hatta işyerine gelmesi gereken amirler, iş müfettişleri bunu bir bütün olarak düşünmeli ama bunlar silolarda, giriş çıkışlarda tahıl tozunun biriktiği yerlerde meydana gelen çok meşhur kazalar. patlamalar Bununla ilgili gerekli çalışmaları yapmış olmalılar. Burada bir eksiklik olduğunu söyleyebiliriz. İstatistikler iş kazalarının %98’inin ihmalden kaynaklandığını söylüyor. Bana göre aslında yüzde 100 ihmalden kaynaklanıyor. Geri kalanı doğal afetler olarak bilinir. Biz bunu iş kazası olarak görmüyoruz.

Acil şifalar dilerim. İnşallah hiçbir yaralımız ölmez. Acil şifalar dilerim. Şu anda rastgele hayatını kaybeden bir vatandaşımız yok. Neyse ki değil. Bir daha tekrarlanmaması için bu tür yerlerde toz patlamalarına karşı gerekli önlemlerin mutlaka alınması gerekmektedir.

gungoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu