Haber

Zamlar Geliyor! Ekmek, Un ve Makarna Fiyatları Arttı

Piyasaların durumu, dövizdeki artış, enflasyon vatandaşın masasına yansımazdı! Şimdi sıra temel besin maddelerinin her şeyin fiyatını artırmaya geldi. Yeni buğday alım fiyatları toptan un fiyatını yüzde 21,4 artırdı. Bunun piyasada satılan unun fiyatına da yansıyacağı belirtilirken, makarnada 1-2 ay içinde yüzde 15’lik bir artış bekleniyor. Ekmek Üreticileri Sendikası Lideri Cihan Kolivar, ‘Haziran ayı itibariyle ekmek 10 TL olmalı’ dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Fırıncılar Odası yetkilileri, un çuvalına bir günde 100 TL zam geldiğini, 490 TL’den satılan 50 kilo unun 595 TL’ye çıktığını söylerken; Bunun önümüzdeki günlerde piyasadaki un fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor.

İTO ve Esnaf Odası’na bağlı fırıncılar, İstanbul’da satılan ekmeği yüzde 33-40 oranında artırmak için çalışma başlattı. Ekmeğe zam için şu an resmi bir talep yok ancak Ekmek Üreticileri Sendikası Lideri Cihan Kolivar yaptığı açıklamada “Haziran ayından itibaren ekmek 10 TL olmalı” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre; Makarna sanayicilerinin verdiği bilgiye göre buğdayın alım fiyatlarında yaşanan artış, sanayicilerin giderlerinde yüzde 15’lik artış oluşturdu.

Ülke çapında bir makarna firmasının genel müdürü, dolara bağlı olarak elektrik, nakliye ve paketleme maliyetlerinin artmasıyla birlikte asgari bir fiyat artışının da ekleneceğini belirterek, sanayicinin maliyetlerindeki bu artışın makarna fiyatlarını 2015 yılına kadar artıracağını söyledi. 1-2 ay içinde yüzde 15 ve bu artış yavaş yavaş dile yansıyacak. getirilmiş. Böylece ülke genelinde 12 TL’den başlayan paket makarna fiyatı 13,8 TL’ye çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu