Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gabar petrol üretimi: 2024’te ekonomiye olumlu yansıyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez turu ve KKTC ziyaretlerinin ardından dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akaryakıta yapılan ÖTV zammı sonrası Gabar’dan çıkarılan petrol konusuna da değinen Erdoğan, “Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma aşamasındayız. İnşallah devletin kasasına girer girmez vatandaşlarımıza yansır. Gabar petrolünün ekonomiye olumlu yansıması 2024’te başlayacak.” sözlerini kullandı.

“YAKIT OLARAK KULLANILMASI BİRAZ ZAMAN ALACAK”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Karadeniz’deki gaz rezervi Ağustos 2020’de keşfedildi. Nisan 2023 itibarıyla Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyu devreye alındı. Böylece Karadeniz gazı sisteme dahil oldu ve konutlarımızda kullanılmaya başlandı. Nisan ayında doğal gazı bir ay, yılda 25 metreküp eşdeğerinde doğalgazı bedava yapsak, Gabar petrolü sistemimize entegre edildiğinde mutlaka ülkemize yansıması biraz zaman alacaktır. vatandaşlar.

“AİLE VE GENÇ BANKASI KAYNAK OLACAK”

Aile ve Gençlik Bankası’nın kaynağı ise bu Gabar petrolü ve Karadeniz doğalgazı olacak. Bu bahiste Norveç modelini önemsiyorum. Bunun için Aile ve Gençlik Bankası’nı kuruyoruz. Orada belli bir rezerv tutacağız. Bu rezervden aileler ve gençler faydalanacaktır. Bu da vatandaşlarımızın bir başka yansıması olacaktır.”

haberuzunkopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu