Ekonomi

Fed Başkanı Powell’dan kripto para birimleri için tarihi sözler

Investing.com – BeslediLideri Jerome Powell, ABD Kongresi’ndeki altı aylık sunumunda kripto para sektörü için son derece değerli açıklamalarda bulundu.

Powell, kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini aktardığı bölümde, Fed’in kripto para birimlerini yeni bir varlık sınıfı olarak gördüğüne dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklama kripto paraların benimsenmesi açısından son derece değerli olarak yorumlanırken, yatırımcılar tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Jerome Powell ‘ın yorumları, kripto para birimi endüstrisi için değerli bir kilometre taşı olarak görüldü. Bu görüş, şimdiye kadar çoğunlukla spekülatif varlıklar olarak fiyatlanan kripto para birimlerini bir yatırım seçeneği olarak kabul etmede değerli bir adım olarak kabul ediliyor.

Powell, açıklamasının devamında istikrarlı kripto para birimlerine de değinerek bu varlıkları para olarak gördüklerini söyledi. Sabit kripto para birimlerinin önümüzdeki dönemlerde ödemeler sisteminde değerli bir role sahip olacağını düşünen Powell, Fed’in bu alanı düzenleme konusunda sağlam bir role sahip olması gerektiğini belirterek kendilerinin bu sistemin dışında bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Powell’ın stablecoin’lerle ilgili söylemi, Cumhuriyetçiler tarafından getirilen stablecoin tasarısına yanıt olarak geldi. Genel olarak, Powell’ın kripto para birimlerini bir varlık sınıfı olarak değerlendirmesi bu alanda yeni bir cephe açtı. Çünkü bu görüş SEC’in bitcoin Kripto para birimleri dışında menkul kıymet olarak gördüğü yorumunu bırakıyor. Bunun yanı sıra ABD CFTC’ninAyrıca, stablecoin’lerin meta olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşünü de reddediyor.

Fed’in kripto paralara bakış açısına göre önümüzdeki dönemde ABD’de kripto para regülasyonlarında önemli bir değişiklik olması beklenebilir. Zira Fed Lideri’nin bu görüşleri, sektöre yönelik kurumsal yatırımcı iştahını artırma potansiyeline sahip. Öyle ki, dün ABD işlem saatlerinde toplam kripto para piyasa değerinin %5 civarındaki hızlı yükselişi Powell’ın telaffuzlarına bağlandı.

Ancak geçtiğimiz hafta Bitcoin %20’lik bir fiyat avantajı yakalayarak 30.800 dolara kadar yükseldi. 2023 yılının zirvesine yaklaşan Bitcoin, ilerleyen saatlerde yatay olarak devam ederken 30.000$ bandında kalmak üzere hareket ediyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu