Haber

Fransa, Rusya’nın internette dezenformasyon yürüttüğünü bildirdi

Paris yönetimi, Rus devlet kurumlarının internet üzerinden Fransa aleyhine dezenformasyon yaptığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, resmi makamların farklı Rus aktörlerin Fransa’ya karşı dezenformasyon kampanyası yürüttüğünü belirlediklerine değinildi.

Açıklamada, bu aktörlerin arasında Rusça veya Rusça konuşan kişilerin ve Rus şirketlerinin olduğu, Rus devlet kurumlarının veya bunlara bağlı kuruluşların da Fransa hakkında saçmalıklar yayarak bu kampanyaya katıldığı belirtildi.

Söz konusu dezenformasyon kampanyasının, geçersiz sosyal medya hesaplarının yanı sıra Fransız medyası ve devlet kurumlarına ait internet siteleri taklit edilerek “sahte” internet siteleri oluşturularak yürütüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, yetkili Fransız makamlarının durumun tespiti ile gerekli tedbir ve koruyucu tedbirleri aldığına ve Fransa Dışişleri Bakanlığı internet sitesine de yönelik böyle bir girişimin bulunduğuna dikkat çekildi.

Rusya büyükelçilikleri ve Rus kültür merkezlerinin kurumsal sosyal medya hesaplarının yer aldığı belirtilen açıklamada, bu kampanya Rusya’nın Fransız kurumlarına zarar vermeyi amaçlayan “melez stratejisinin” yeni bir örneği olarak değerlendirildi.

Fransa’nın bu durumdan dolayı Rusya’yı kınadığı belirtilen açıklamada, Fransız yetkililerin Rusya’nın yürüttüğü “melez savaş”ı yenmek için ortaklarıyla birlikte çalıştığı kaydedildi.

Açıklamada, hiçbir dezenformasyon girişiminin Fransa’nın Ukrayna’ya takviye çabalarını engelleyemeyeceği vurgulandı.

pozanti-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu