Haber

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Türk Dil Günü Mesajı Yayımladı

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Türk Dil Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Ekici yaptığı açıklamada, Türkçenin dünyanın en eski ve en zengin dillerinden biri olduğunu belirtti.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277 tarihli fermanıyla Türkçenin Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 746. yıl dönümünün kutlandığını kaydeden Ekici, bu dilin her harfi ve kelimesiyle milletin ortak paydası olduğunu söyledi. binlerce yıllık geçmişe tanıklık etmiştir.

Türkçenin en büyük hazine olduğunu ifade eden Ekici, mesajında ​​şunları söyledi:

“Türkçe, medeniyet değerlerimizi geleceğe taşımadaki en önemli gücümüz ve en büyük umudumuzdur. Milli değerlerimizi gelecek nesillere aktarmanın en önemli aracı olan güzel Türkçemiz, ülkemizde daha yaygın ve doğru bir şekilde konuşulmaktadır. sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanlarda etkinliği ve etkinliği sadece eğitimcilerimiz tarafından arttırılmaktadır.Bu nedenle son zamanlarda yaygınlaşan yabancı kelime kullanma alışkanlığından kurtulmak ve bu alışkanlığı ortadan kaldırmak en değerli görevlerimiz arasındadır. dilimizin anlamını çarpıtarak değişmesine ve bu durumun hassasiyeti konusunda farkındalık oluşmasına neden olacaktır.

Bu sorumluluk duygusuyla hareket ederek Türkçenin gelişmesine büyük önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Dilin millî ve zengin olması millî duygunun gelişmesinde ana etkendir. Türkçe en zengin dillerden biridir, bu dili bilinçli kullanmak yeterlidir. Türk Dili Gününü tebrik eder, güzel Türkçemizin gelişmesinde ve doğru kullanılmasında emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür eder, dilimizin devletimiz ve milletimizle ebediyen kalmasını temenni ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu